Škola v Růžené byla založena v roce 1788. Stalo se tak dle nařízení tehdejšího panovníka Josefa II. Ten nechal zřídit vrchnostenské komise, které měly uspíšit založení škol a pozvednout gramotnost venkovského lidu. Komise vyhledávaly vhodné obce ke zřízení škol, také musely přesvědčit představitele obcí o důležitosti a prospěšnosti vzdělání.
Ke škole v Růžené byl přiškolen Lovětín a Čenkov. Obec se zavázala o školu pečovat a spolu s obcemi přiškolenými zajistit plat učitele. Plat učitele, koleda (dlužný dar, který se odevzdával učiteli každoročně 24. prosince u místního kaplana) a obilný desátek se odvíjel podle počtu dětí z přiškolených obcí.
V době založení školy v Růžené byla již zavedena povinná školní docházka dětí od šesti do dvanácti let. Zákon umožňoval na žádost rodičů tzv. úlevy od školní docházky pro děti, které mohly pomáhat rodičům při práci na poli.
První škola byla umístěna do budovy, která stála ve farské zahradě. Toto však není písemně doloženo. První učitelem se stal Jan Šembera. Stavba školní budovy byla dokončena teprve v roce 1804 jako jednotřídní škola – bývalá Hybáškova chalupa, dnes dům MuDr. J. Šilhana č. p. 40.
Výstavba nové školní budovy, tak jak ji známe dnes, začala v roce 1867. Dokončena byla roku 1868, kdy byla 13. července 1868 slavnostně vysvěcena. Stavba si vyžádala 4 500 zlatých a byla postavena jako dvoutřídní s bytem pro učitele. Součástí byla i školní zahrada. 24. srpna 1868 se potom začalo vyučovat.
Práce učitele byla pod kontrolou místního školního dozorce (často sedláci z Růžené) a také podléhala kontrole školdozorců (často faráři a děkani z Jihlavy, Telče, Mrákotína). Učitelé se často střídali, mnohdy nebylo místo druhého učitele vůbec obsazeno. Učitelé se museli často domáhat svého práva na plat. Z důvodu neobsazeného druhého místa učitele probíhala výuka polodenně. Jedna třída dopoledne, druhá potom odpoledne. Žáci školy pečovali o školní zahradu, vysazovali stromy v obci.
V období okupace fašistickým Německem bylo nařízeno povinné vyučování německého jazyka. Učitelé museli absolvovat kurs němčiny zakončený zkouškou. Pro nedostatek paliva bylo od ledna 1945 vyučování přerušeno a žáci dostávali pouze dvakrát týdně domácí úkoly. Plně obnovený provoz školy byl od 14. května 1945.
Po válce probíhala oprava školy formou brigád. Začala přestavba záchodů, oprava oken, omítek, plotů. Materiál na opravu poskytli zdarma rolníci z Růžené a Čenkova. Další rozsáhlá oprava potom probíhala v letech 1963-1964, kdy byly vybudovány splachovací záchody, vyměněny dlažby, dveře, nové rozvody vody atd.
Škola organizovala nařízené politické akce, podíleli se na údržbě obce. Žáci každoročně připravovali pásmo recitací, zpěvu cvičení k Mezinárodnímu dni žen, navštěvovali také kulturní vystoupení v Třešti. Žáci školy a také mateřské školky připravují i v současnosti vystoupení pro starší občany, ke Dni matek a také vystupují na srazech rodáků z Růžené.
© 2025 Základní škola a Mateřská škola Růžená, příspěvková organizace, Kontaktovat webmastera, Prohlášení o přístupnosti, Mapa stránek, Povinně zveřejňované informace
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO